Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jak układać panele? 0

Przy układaniu paneli z pewnością usłyszymy, iż układa się je jako podłogę pływającą. Co to oznacza? Podłoga pływająca to taka, której nie przykleja się na stałe do podłoża ani do ścian. Pomiędzy panelami a ścianą należy pozostawić szczelinę. Przeważnie przyjmuje się dylatację w granicach 0,5cm do 1 cm. Ponieważ drewno pracuje przy zmieniających się warunkach atmosferycznych, będzie ono zmieniało swoją objętość. Jeśli panele zostaną położone bez dylatacji, zwyczajnie zaczną one pękać lub wybrzuszać się. Do stworzenia dylatacji używa się plastikowych lub drewnianych klinów i wkłada się je pomiędzy ścianę a panele. Po ułożeniu podłogi po prostu je wyjmujemy.

Kierunek kładzenia paneli

Ponieważ może nie być to oczywiste, podpowiadamy czy istnieje prawidłowy kierunek układania paneli. Zasada, która obowiązuje dla kładzenia paneli, to taka, która mówi o kładzeniu ich zgodnie z kierunkiem padania światła słonecznego. Najprościej mówiąc, panele układamy prostopadle do okna. Jakie ma to znaczenie? Przede wszystkim złączenia paneli nie będą aż tak wyraźne jak w przypadku, gdybyśmy położyli je równolegle do okna. Wtedy słońce uwydatniałoby każde połączenie i podłoga zawsze wyglądałaby na nierówną. Jest to może niewielka różnica, ale przy codziennym użytkowaniu z pewnością byłaby zauważalna.

Co kładziemy pod panele?

Pod panele należy ułożyć folię paroizolacyjną a także izolację akustyczną. Jako izolację akustyczną możemy wybrać piankę polipropylenową o grubości 3 mm. Można użyć również miękkich płyt pilśniowych.

W jakich warunkach kładziemy panele?

Przede wszystkim pamiętajmy aby nie kłaść paneli w dniu ich przywiezienia do domu. Drewno musi mieć dwa lub trzy dni aby zaaklimatyzować się w danym pomieszczeniu. Zmniejszy to prawdopodobieństwo jego późniejszych uszczerbków. Temperatura w pomieszczeniu w którym będziemy układać panele nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza. Wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić maksymalnie 60%.

Klejenie paneli

Często słyszy się pytanie czy klej na panelach nakładamy na pióro czy we wpust. Każdy fachowiec ma swoje zdanie. Producenci zazwyczaj sugerują, iż jeśli mamy do czynienia z panelami laminowanymi, to klej nakładamy na pióro. Jeśli kładziemy panele klejone warstwowo, klej nakładamy na wpust. Na początek układamy maksymalnie trzy rzędy i ściskamy je klamrami montażowymi. Czekamy kilka godzin do ich odpowiedniego połączenia i kontynuujemy montaż. Następne panele dobijamy klockiem, lub delikatnie młotkiem, aby ich nie uszkodzić. Po ułożeniu całej podłogi, czekamy minimum 24 godziny do rozpoczęcia jej użytkowania.

Układanie paneli bez kleju

Na rynku coraz częściej spotyka się panele, do których montażu nie używamy kleju. Są one skonstruowane na wpust i pióro. Oznacza to, że przy ich połączeniu, samoczynnie się zatrzaskują. Największą ich zaletą jest fakt, iż w momencie uszkodzenia któregoś z paneli już w trakcie użytkowania, można taki element wymienić. W systemie klejonym nie byłoby takiej możliwości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl